V uliciach plače beznádej

Autor: Monika Gergeľová | 6.3.2018 o 17:18 | Karma článku: 3,54 | Prečítané:  900x

Kríza v spoločnosti nastala : zníženie komunikácie, netolerantnosť, "nevypočutie" toho druhého, presadzovanie vlastného názoru a hlavne zbavovanie sa zodpovednosti, ale zmena má byť úplne iná.  Kľúčové je nastolenie etiky. 

Ulice sú  plné  ľudí ktorí  chcú zmenu, ale tá nespočíva v politických stranách. Ľudia potrebujú zmenu,  morálnu na ktorú sa dlhé roky zabúdalo. Písalo sa  že 21. Decembra  2012  mál prísť  koniec sveta,  ale Mayský kalendár vravel o konci sveta zlého,  nespravodlivého a o  nastolení nového rádu etiky.  Etika ktorá  je vždy pripravená postaviť sa a hľadať  dobro  pre jednotlivca.  A až tak môže  politika  hľadať  dobro pre spoločnosť.    Z daného prirodzene vyplýva, že dobrá politika nemôže byť bez etiky a etika ak nemá rešpekt v spoločnosti nemôže napĺňať svoje poslanie. Ľudia už prestali veriť v inštitúcie, v ľudí, v právo, v súdy.   Všetky oblasti ktoré by sa tu dali vymenovať a ktoré mali povinnosť ochraňovať dané hodnoty   zlyhali na tom jedinom „ že sme povýšili moc a  peniaze nad mravnosť a etiku“ . Zrazu sa odlepujú oči od bankoviek a vidíme čo sme spôsobili. Stredná vrstva neexistuje sú len bohatí a chudobní. Opovrhli sme disciplínou v poriadku, rešpektom v školách, ponížili remeslo. Oblek znamená viac ako pracovné šaty a to vám pohľadom dajú v predajni jasne „najavo“. Ulice plačú lebo to o čom snívali v podobe demokracie sme nedokázali  ako ľudia naplniť. Nebolo by od nás správne ak ideme úplne všetku zodpovednosť preniesť  na iných. To peniaze sa vysmievajú  poctivosti. Slušné vychovanie sme vymenili za vzor  celebrít my samy .  Viete čo ľudia na uliciach rozprávajú ? Kde sa stratil súcit ?  Na úrad práce nestihnú prísť ľudia -  prichádzajú samé úmrtné listy mladých ľudí,  už u malých detí vznikajú depresie-  strata zmyslu života. Na školách sa šikanuje bez hanby, nárast samovrážd.    Pred nedávnom prišiel môj syn domov smutný, vravel že bol v lekárni a tam jeden starký mal doplatiť 90 EUR,   no bohužiaľ nemal,  odišiel bez liekov. Z policajtov   kriminálnici  a vydierači robia úbožiakov.   Kde je  česť a krása v slobode slova novinárov.  Novinár nemá byť viac drzí ako šikovný a múdry v otázkach. Ale hlavne zodpovedný v slovách ktoré môžu „zmeniť svet“. Tieto konkrétne situácie vyhnali ľudí do ulíc a  nech si nik nerobí ilúzie, že je to kvôli konkrétnym politickým  stranám.  V každej  politickej strane sú ľudia a „ľudia“ rovnako ako v našich rodinách.  Ľudia sú nespokojní  kvôli bezmocnosti v spoločnosti.

 Ak nám všetkým  ide naozaj úprimne  o morálku na Slovensku.  Je potrebné začať uvažovať, diskutovať o „inštitútoch  na otázky etiky“. ( môj veľký sen ) Čo mám  konkrétne  na mysli, si zatiaľ nechám pre kompetentných.  Vo vyspelých štátoch sú to kvalitné a odborne "tými" ľudí, ktorým v prvom rade ide o spravodlivosť, zodpovednosť  v každej situácii (inštitúcií) a ich morálne hodnoty sú na najvyššom morálnom stupni ( L. Kohlbergová stupnica mravnosti).

Nemám na mysli etiku na ktorú poukazujú ľudia neetickým spôsobom. V  etike je zlatým heslom : „Nerob inému to čo nechceš, aby iný robil tebe“. Etické teórie neubližujú,  ale napomáhajú, nemoralizujú ale hľadajú riešenia.  My všetci potrebujeme začať nanovo uvažovať, konať spoločne, čestne bez emócií  ak nie kvôli sebe,  aspoň kvôli generáciám, ktoré majú právo žiť po nás.  Aj moje skromné prianie je      

„Nepotrebujeme  mravnosti a náboženstvo  abstraktne, v sústavách a v knihách, ale v živote, v hospodárení a v politike. Etika nie je  pre písací stôl, náboženstvo nie je pre kostol“.

                                                                                                             Tomáš Garrigue  Masaryk

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

V pozadí detvianskej kauzy sa objavuje Kotleba a spravodajcovia

Firma z Bránikovho blogu robila čistky

Sĺpček Zuzany Kepplovej

Čo by mal Šefčovič pochopiť

Veru, nie sme ako Španieli.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Ako nevidiaci zistí, že má šaty rovnakej farby

S čím všetkým sa musí nevidiaci vysporiadať.


Už ste čítali?