reklama

Divadlo na pravicu a ľavicu už nie je na mieste, ľudia majú právo žiť dôstojne.

Politika nastolila konflikt hodnôt istoty/ bezpečia a slobody. Medzi nimi bohužiaľ nehľadáme súlad a harmóniu. Používame tieto hodnoty na „volebné rozbroje A pritom môžu spolu nastoliť novú politickú víziu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Zlatá stredná cesta je nájsť odvahu a pokoru k spolupráci. Úprimne pomenovať problém a s rozumom hľadať riešenie. Vždy ide o ľudí a medziľudské vzťahy. 

Zrazu po rokoch „v demokracii“ máme nastavené zrkadlo. V ktorom vidíme starých ľudí, ktorí nemajú na lieky. Deti, ktoré majú talent, ale nemajú peniaze ho rozvíjať. Mladých ľudí, ktorí sa nemohli venovať športu... prichýlila ich ulica. Vidíme ľahostajných ľudí ku všetkému. Narušili sme sociálnu rovnováhu, preto sa ľudia obracajú k extrému. Samozrejme, že sa vynárajú otázky s tým súvisiace ohľadom politického smerovania. Pýtame sa ? Kde sa stala chyba ... ak začíname opovrhovať demokraciou..... v čom spočívala výhoda socializmu ...prečo hrozba radikálnych strán ožíva ....čo nám zobral komunizmus a v čom je hrozba liberalizmu. Každé smerovanie je odvíjajúce sa od hodnôt t. j aj spôsobu života, ktorý ideme hájiť. Samozrejme, že práve tento prvok nám brániť počúvať sa navzájom. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Politika nastolila konflikt hodnôt istoty/ bezpečia a slobody. Medzi nimi bohužiaľ nehľadáme súlad a harmóniu. Používame tieto hodnoty ako „volebné rozbroje“ slúžia pre politické strany a na ich konflikty. A pritom môžu spolu nastoliť novú politickú víziu. Hodnota istoty vo význame bezpečnosti a hodnota slobody sú cieľové. Čo konflikt hodnôt spôsobuje ?

Socialistický systém často spájaný s totalitným uprednostňoval hodnotu bezpečnosti a istoty. Ľavicové politické strany sa prevažne opierajú o tieto princípy. Človek sa rodil do opatrovateľského štátu, postaral sa o ľudí. Potreby biologické v práve na prácu, zabezpečenie bytovej otázky, pomoc pre mladomanželov a iné zabezpečenie sa staral štát, ale do úzadia sa dostala hodnota slobody, hodnota náboženstva, cestovania, podnikania. Sociálnymi dôsledkami boli inštrumentálne hodnoty čistota, poriadok, starostlivosť, úcta a rešpekt, poslušnosť, slušnosť boli podchytené práve v istote. Demokratický systém sme neuchopili najšťastnejšie práve v tom, že slobodu sme povýšili nad všetko ostatné. Ale sloboda sama o sebe nedokáže pomôcť slabým, ale len silným, mocným a bohatým. Sloboda nemala znamenať, že chudobný človek nie je nič. Sloboda nevylučuje istotu a naopak. Tento pohľad je stále viditeľný prvoradý, ale v tomto nenápadnom sústredení sa na súťaž v prvenstve hodnôt ľavice a pravice sme potichu nechali narastať extrémizmus, terorizmus a pripravili sme úrodnú pôdu fašizmu. Otázkou je akú víziu chce ďalej politické smerovanie priniesť ? ...čo iné vie ponúknuť ....? A či ešte môže budovať lepší svet.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 No po zlej žatve treba znovu siať povedal Seneca 

Monika Gergeľová

Monika Gergeľová

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Moja srdcová záležitosť je etika, ktorú som vyštudovala. Zaujímam sa o politické dianie. Práca s ľuďmi je školou života, učí ma skôr porozumieť ako odsúdiť. "21. storočie buď bude etické alebo nebude vôbec " Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu