Milujme naše Slovensko

Autor: Monika Gergeľová | 12.1.2018 o 21:03 | Karma článku: 3,13 | Prečítané:  1008x

Príhovor pri príležitosti 25. výročia  vzniku Slovenskej republiky na akcii Domu Matice slovenskej v Košiciach. Trápi ma, že namiesto radosti osláviť našu samostatnosť,  sme upriamili pozornosť na formu rozdelenia republiky      

Je mi cťou,   povedať  (napísať)  pár slov pri  tak významnej udalosti akou  je 25. výročie vzniku Slovenskej republiky . Vychádzajúc z prirodzeného práva národov na sebaurčenie môžeme byť radi,  že po dlhých rokoch zápasov a  vyjednávaní  našich predkov sme dosiahli pred pár rokmi svoju samostatnosť. No bohužiaľ  namiesto radosti ... ocenenia,  odvahy,  sme   upriamili všetku pozornosť len na  formu rozdelenia Československa.

Zaoberať sa otázkami či malo byť referendum, alebo nie ....vracať sa do minulosti čo bolo vhodné a čo neprípustné  by mohlo  byť predmetom akademickej pôdy,  ale vnášať vášne medzi ľudí,  ktorí už tak majú dosť politiky, si myslím,  že nie je riešenie. Prečo ? Lebo nech by bola odpoveď akákoľvek,  čo si pomôžeme,  ako to zmeníme ? Hnev znižuje našu schopnosť rozlíšiť dobré od zlého.

Bolo by oveľa vhodnejšie  vidieť  dôsledky, že nemuseli sme čeliť nevraživosti,  vnášania nenávisti medzi zmiešané manželstvá, rodiny,   vidieť medzi sebou bojovať susedov. To  je podstatné a nato  môžeme byť právom  hrdí  a ísť príkladom  pre iné štáty.   

Každý štát ma svoju typickú črtu, vlastnosť ktorou je výstižný .   Zamýšľať sa  nad tým ktorá je naša nemusíme dlho.  Sme pracovití   a vieme slúžiť. Slúžiť mám na mysli v pozitívnom význame.  Nie každý človek, národ vie slúžiť iným, táto vlastnosť aj keď je ňou  opovrhované môže byť našou silnou stránkou. Môže byť spojivom v multikulturalizme. 

Pozorujeme   Americký národ  v tom ako  sa vie pýšiť  vlajkou v okne, sledujeme  zásadovosť Maďarov v svojich postojoch, silu hrdinstva Rusov, Nemeckú disciplínu,  Českú slobodo-myselnosť . To je to z čoho  môžeme čerpať,  ale znamená to,  že aj my máme svoju  hrdosť , sme  skromní a pracovití.  Máme milovať svoje Slovensko,  nebáť sa aj v ďalekom svete povedať,  áno ja som Slovák, Slovenka.   My už nemusíme mať pocit menejcennosti veľkých národov. Nie je dôležitá veľkosť  a rozloha štátu, ale odvaha pri rozumných rozhodnutiach. 

  Naše deti učíme   povesť Svätoplukovu,  ale uvedomujeme si  jej poslanie ?   V ktorom je dôležité, že len spolu vieme byť silným národom.  A aj keď existuje  pestrosť  názorov,   bez všeobecných zásad mravných neochránime svoje tradície.  Dôležitá je viera v človeka v našich ľudí, ktorí sú v cudzine,   viera v náš štát,    aj keď  je mladý a robí  chyby.....No   áno učí  sa, lebo   je veľmi ťažké  zvládať boj  mocností  a snažiť sa byť rovnocenný,  ale tak ako je Slovenská republika  srdcom Európy,  tak vie silou lásky oveľa viac spájať štáty  v   demokratickom princípe hodnôt spravodlivosti a rovnosti. Veď na tom,  ochutnať  všetky chute iných  krajín nie je nič zlé.

A čo popriať v závere ?

Doba ma silu nás ovplyvňovať,  naučila nás myslieť si, že iba jednotlivec je reálny a že snažiť sa o  kolektívny záujem,  je snaha len  pár   neurčitých  ľudí  a že hlavnou  podstatou veci je aby sa každý staral o vlastné potreby. 

Ale, ak by sme  tento postoj  pripustili,  neboli by sme tam  kde sme dnes.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kľúčová postava Gorily reportérom SME: Nemôžete sa pýtať

Malchárek je v jednej z akcioviek s finančníkom Siekelom, ktorý je považovaný za sponzora SNS.

SVET

Na trhoch v Štrasburgu zahynuli štyria ľudia, strelec uniká

Prokuratúra vyšetruje streľbu ako teroristický čin.

Dobré ráno

Dobré ráno: V Británii je chaos, brexit sa zasekol

Ako vládni poslanci prestali odporovať vládu.


Už ste čítali?